71 307 22 85

DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł

30 dni na zwrot

Adaptery podróżne

Sezon letni w pełni i wielu z nas myśli już o wakacyjnym wypoczynku. Dlatego przygotowując się do wyjazdu za granicę należy sprawdzić jakie w kraju do którego się wybieramy są standardy zasilania: napięcie oraz obowiązujący typ gniazd i wtyczek.

Może się bowiem okazać, że urządzenia elektryczne, które ze sobą zabierzemy nie będą w stanie nam służyć na miejscu i okażą się bezużyteczne.

Większość zasilaczy do laptopów oraz ładowarek przeznaczonych do telefonów komórkowych, kamer i aparatów fotograficznych posiada uniwersalne zasilanie i jest w stanie pracować przy napięciu zasilania od 100V do 240V oraz przy częstotliwości 50 lub 60Hz.

Problemem może się jednak okazać inne gniazdko jakie zastaniemy na miejscu, niepasujące do naszej „europejskiej” wtyczki. Dlatego też ważne jest by zabrać ze sobą odpowiednią przejściówkę.

Obecnie można już kupić „przejściówki” uniwersalne, przeznaczone do wielu typów gniazd i wtyczek na świecie. Przejściówka dostępna jest w naszej hurtowni.

adaptery podróżne

Aby ułatwić Wam wyjazd, przedstawiamy opis wtyczek i gniazd elektrycznych używanych na świecie.

Typ A – to wtyczka „amerykańska”. Posiada dwa płaskie, równoległe bolce. Używana jest w większości krajów Ameryki Północnej i Środkowej m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Wenezueli i Gwatemali a także w Japonii. Wszędzie tam gdzie napięcie w gniazdku wynosi 110V.

 

Typ B – to wtyczka typu A ale z dodatkowym okrągłym, kołkiem uziemiającym. Używana jest zazwyczaj w tych samych krajach co wtyczka typu A.

 

Typ C – to wtyczka „europejska”. Posiada dwa okrągłe, równoległe bolce. Nie posiada bolca uziemiającego. Jest to najpopularniejsza w Europie wtyczka poza Wielka Brytanią, Irlandią, Maltą i Cyprem. Używana tam gdzie napięcie w gniazdku wynosi 220V.

 

Typ D – to stary brytyjski standard z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest wyraźnie grubszy od dwóch pozostałych. Ten standard wtyczek jest stosowany do maksymalnego natężenia prądu wynoszącego 5A i jest używany w Indiach, Nepalu, Namibii i na Sri Lance.

 

Typ E – to wtyczka „europejska” z dwoma okrągłymi bolcami oraz otworem na bolec uziemiający znajdujący się w gniazdku. Ten rodzaj wtyczek używany jest obecnie w Polsce, we Francji i w Belgii.

 

Typ F – to również wtyczka „europejska” zwana „Schuko” podobna do typu E, ale zamiast uziemienia w postaci otworu na bolce, znajdują się tu dwa metalowe klipy na bokach wtyczki. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest na przykład w Niemczech, Austrii, Holandii, Norwegii i Szwecji.

 

 

 

Typ G – to wtyczka „brytyjska” z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych. Używana jest obecnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie i na Cyprze, a na świecie np. w Malezji, Singapurze i Hong Kongu.
Uwaga – te wtyczki często wyposażane są we własny, wewnętrzny bezpiecznik. Dlatego jeśli po podłączeniu urządzenie nam nie działa to poza sprawdzeniem czy w gniazdu jest napięcie należy sprawdzić też stan bezpiecznika we wtyczce, może się okazać że jest przepalony.

 

Typ H – to wtyczka używana wyłącznie w Izraelu i w strefie Gazy. Posiada trzy płaskie, bądź w starszej wersji okrągłe bolce ustawione w kształcie litery V. Nie jest kompatybilna z żadna inną wtyczką na świcie. Jest przeznaczona do wartości napięcia 220V oraz do prądu maksymalnie 16A.

 

Typ I – to wtyczka „australijska”, ma dwa płaskie bolce ustawione pod kątem do siebie – w kształcie litery V. Występuje też w wersji z bolcem uziemiającym. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest w Australii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei i Argentynie.

Typ J – to wtyczka „szwajcarska”. Jest podobna do wtyczki typu C ale posiada dodatkowy bolec uziemiający pośrodku i nieco ponad dwoma bolcami zasilania. Używana jest głównie w Szwajcarii a poza nią w Liechtensteinie, Etiopii, Rwandzie i na Malediwach.

 

Typ K – to wtyczka „duńska”. Jest podobna do popularnej, europejskiej wtyczki typu C ale posiada dodatkowo z bolce uziemiający umieszczony na dole wtyczki. Jest używana głównie w Danii i na Grenlandii a także w Bangladeszu, Senegalu i na Malediwach.

 

Typ L – to wtyczka „włoska”. Jest podobna do popularnej, europejskiej wtyczki typu C ale posiada dodatkowy okrągły bolec uziemiający umieszczony centralnie i w linii z dwoma bolcami zasilania. Używana we Włoszech oraz spotykana w Chile, Etiopii, Tunezji oraz na Kubie.

 

Typ M – to wtyczka „południowoafrykańska” z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest wyraźnie grubszy od dwóch pozostałych. Jest podobna do wtyczki typu D ale ma znacznie grubsze bolce. Przeznaczona jest do zasilania urządzeń prądem do 15A. Jest używana w Republice Południowej Afryki oraz Suazi i Lesotho.

 

 

Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu poradnikowi ułatwiliśmy Wam pakowanie i nie zaskoczą Was gniazdka w kraju do którego się właśnie wybieracie.

Udanych wakacji!